عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی به شاخه‌ ای از عکاسی گفته می‌شود که از طریق آن به ثبت دقیق و کامل و با کیفیت محصول یا پروداکت می‌ پردازیم. در این شاخه از عکاسی، عکاس با استفاده از تجهیزات مناسب و نورپردازی دقیق و مناسب  تلاش می‌کند تا تصویری با کیفیت و دقیق از کالا ثبت کند که در آن تمامی خصوصیات ظاهری کالا به نمایش گذارده شود. به بیان ساده‌ تر عکاس صنعتی وظیفه‌ اش این است که نمای کاملی را از کالا ثبت کرده و به مشتری یا کارفرما ارائه کند. در این شاخه از عکاسی همانگونه که بیان شد هدف نمایش کامل و واضح کالا از زوایای مختلف است به طوری که بیننده به مشخصات شئی آگاه گردد. همچنین ممکن است موضوع عکاسی صنعتی خط تولید یا نمایی از کارخانه باشد.


عکاسی تبلیغاتی چیست؟

 
عکاسی تبلیغاتی ضمن اینکه تمام خصوصیات یک عکس صنعتی را باید در خود داشته باشد به مولفه‌ های مهم دیگری نیز نیازمند است. هدف عکاسی تبلیغاتی تنها معرفی کالا نیست بلکه تشویق و ترغیب مشتری به خرید و استفاده از محصول است. به بیان ساده‌ تر عکاسی تبلیغاتی می‌ بایستی بیننده را به خرید کالا ترغیب کند درست به مانند یک‌ تیزر‌ تبلیغاتی‌ اما‌ با‌ راه‌ و‌ روشی‌ متفاوت.
تبلیغات و فشن

تولید کنندگان پوشاک و اکسسوریز که در واقع حامیان مالی این مجموعه هستند ، علاوه بر حمایت های همه جانبه از طراحان مد و تولید محصول ، در تبلیغات و بازاریابی محصولات مرتبط با صنعت فشن و پوشاک سرمایه گذاری های هدفدار و بسیار سودمندی دارند.
مقوله دیگری که در این مرحله وارد حیطه ی صنعت فشن می شود ، تبلیغات و بازاریابی است. تبلیغات به اندازه ای دارای اهمیت است که در صورت ضعیف بودنش می تواند همه کار را تحت الشعاع قرار دهد و حتی باعث رکود صنعت فشن شود.
در تبلیغات و بازاریابی فشن ، شاخه جدیدی وجود دارد تحت عنوان "عکاسی فشن". در این شاخه ، عکاس فشن می تواند به دو صورت عمل کند: عکاسی فشن با مدل یا بدون مدل. در عکاسی بدون مدل از کالا و محصول مورد نظر به تنهایی و یا با چیدمانی در محیط بی جان عکاسی می شود . اما در عکاسی مُد با حضور مدل که اصطلاحا "عکاسی مدلینگ" نامیده می شود ، محصول مورد نظر تحت استفاده ی مدل قرار گرفته و عکاسی می شود ، به صورتی که زیبایی و تبلیغاتی بودن مدل ، همراه با کاربردی بودن محصول مطرح شده و نمایش داده می شود.

هزینه های عکاسی صنعتی

پروسه عکاسی صنعتی از محصولات همواره بخشی مهم در تبلیغات و معرفی محصولات بوده و نیازمند برنامه ریزی و تدوین بودجه لازم است.هزینه های عکاسی از محصولات بخش قابل توجهی از بودجه تبلیغات را شامل می شود و از نیازهای اصلی  و پر اهمیت است.
همزمان بعضی تولید و یا تامین کنندگان کالا در ابتدای فعالیت نیازمند صرفه جویی در هزینه ها هستند، که صرفه جویی در تبلیغات را هم مدنظر قرار می دهند. که البنه اشتباه بزرگی است.
بخش عکاسی از محصولات را که نیاز اصلی تبلیغات است، نمی توان با هدف صرفه جویی هزینه ها نادیده گرفت. (البته شخصا معتقدم عکاسی و تبلیغات بعنوان سرمایه گذاری است و نه هزینه)

 

عکاسی از آثار هنری عکاسی از آثار هنری پذیرفته می شود

 

برای دیدن نمونه عکس های تبلیغاتی و صنعتی اینجا را کلیک کنید.