عکس های سرگرم کننده 5 ثانیه ای

عکس دریا: سهیل ارجمند
عکس دریا: سهیل ارجمند

مجموعه عکس های خود را بررسی کنید ، و من شرط می بندم که بیشترین عکس ها با سرعت 1/30 ثانیه یا سریعتر گرفته شده اند. معمولاً ما می خواهیم هر حرکتی را فریز کنیم و تا آنجا که ممکن است یک تصویر واضح داشته باشیم. با این حال ، در مواقعی دیگر ، ممکن است بخواهیم از نوردهی طولانی برای تصاویر خلاقانه استفاده کنیم.

آبشارهای ابریشمی ، ابرهای خط دار ، امواج اقیانوس ها که بیشتر شبیه غبار هستند – این تصاویری است که در آنها ممکن است از سرعت شاتر پایین استفاده کنیم که چندین ثانیه یا حتی چند دقیقه طول بکشد . اما در مورد حد وسط ، مثلاً قرار گرفتن در معرض 5 ثانیه ، چطور؟ چه نوع ظاهری ممکن است به شما بدهد.

برای مثالهای این مقاله ، کمی انعطاف پذیر باشیم و بگوییم هر چیزی بین چهار تا هشت ثانیه همان چیزی است که ما به آن علاقه داریم.

خوشبختانه ، لایت روم می تواند با مشاهده سرعت شاتر ثبت شده در داده های Exif ، تصاویر را فیلتر کند . من به راحتی توانستم ببینم که کدام یک از بیش از 105،500 تصویر موجود در کاتالوگ Lightroom من در آن محدوده قرار دارد. این فقط 1036 مورد یا 98/ 0 درصد بود.

بنابراین ، اگرچه ممکن است از سرعت شاتر در محدوده 5 ثانیه ای اغلب برای عکاسی عمومی استفاده نشود ، همانطور که مشاهده خواهید کرد ، اما گاهی اوقات این دامنه برای ظاهر مورد نظر شما مناسب است.

سه پایه یا دستی؟
“قانون فاصله کانونی معکوس” می گوید برای جلوگیری از تاری لرزش دوربین باید همیشه سعی کنید در فاصله کانونی 1 / لنز به عنوان حداقل میزان نگه داشتن دوربین خود عکس بگیرید. به عنوان مثال، با استفاده از لنز زوم 70-200mm اگر شما فاصله کانونی 70mm را استفاده کنید،سرعت شاتر خود را باید روی 1/70 یا سریع تر مثل 1/100 تنظیم کنید.

برای استفاده ازفاصله کانونی 200 میلی متری بهتر است برای جلوگیری از لرزش، سرعت شاتر دوربین در 1/250 یا سریعتر باشد.

عکاسی معماری

برای عکاسی معماری، دو فاکتور زاویه دید و نوع لنز مهم اند، زیرا معمولاً آثار معماری بزرگ هستند و عکاس هم نمی‌تواند به اندازهٔ کافی از آن‌ها فاصله بگیرد؛ به همین دلیل لازم است که زاویهٔ دید لنز زیاد باشد، یعنی فاصله کانونی کم باشد تا عکاس بتواند همهٔ ساختمان و بنا را در کادر جا دهد. زمان عکس گرفتن از بناهای مدرن می‌توانید سبک انتزاعی و مدرن‌تری را به کار ببرید، برای این منظور از زاویه‌های غیرمعمول عکس بگیرید یا از لنزهای زاویه باز استفاده کنید تا به پرسپکتیو کاملی برسید. به علاوه چون اکثر ساختمان‌های مدرن به یکدیگر بسیار نزدیک هستند، می‌توان بدون اینکه غیرطبیعی به نظر رسد فقط قسمتی از بنا را نشان داد.

آیا عکاسی هنر است؟

عکاسی چیست؟

 عکاسی یک رسانه است روشی برای ارتباط با واقعیت ها یا تخیلات، یا بیان عقاید. عکاسی نیازمند مهارت و قابلیت هنری در تناسب های متفاوت است.

 اگر خواهان استفاده کامل از ابزار آلات و داشتن اعتماد به نفس هستید وجود دانش تکنیکی الزامی است. روش شما را بر چه و چرا متمرکز می سازد. (محتوا و معنا)

همیشه از وسایل عکاسی و فرایند روز اطلاعات کامل داشته باشید. به نوع تصاویری که با آن میتوان ایجاد کرد فکر کنید.

در عکاسی سنتی تصویر موضوع توسط لنز دوربین شکل می گیرد و بر فیلم آغشته به لایه های از هالید نقره ثبت می شود. فرآیند با محلولهای شیمیایی در تاریکی صورت می گیرد. فناوری نوین امکان ثبت تصویر لنز را به صورت دیجیتال می دهد، نتایج با استفاده از کامپیوتر قابل تغییر است و به مواد شیمیایی یا تاریکخانه نیاز نیست.

 عکاسی جزئیات را به طور دقیق ثبت می‌کند و در گذشته به عینی و واقعی بودن شهرت داشت. ولی می‌توان به صور مختلف از آن استفاده کرد. ازعکس‌های تبلیغاتی گرفته تا عکس های هنری با بیان شخصی.

گرفتن عکس، ترکیبی از (الف) انجام کارهای دقیق عادی و مبتکرانه، برای کنترل نتیجه و (ب) تصمیم خلاقانه در مورد موضوع و هدف عکس است.عکس ها می توانند به دلیل محتوای موضوع، ساختار، یا کیفیات فنی، یا معنی، مورد تشویق یا نگاهش قرار گیرند.

باید چشم تان را برای ترکیب‌بندی پرورش دهید تا یاور شما برای ساده و قوی کردن عکس باشد. از عکس های عکاسان دیگر بیاموزید ولی اجازه ندهید نوع نگرش آن ها بر نگرش شما نسبت به موضوع تاثیر بگذارد. از تقلید کورکورانه سبک آن ها اجتناب کنید.

 موفقیت عکس باید با چگونگی رسیدن به هدفش سنجیده شود. احتمال دارد سنجش به لحاظ فنی مالی یا کاملا هنری باشد، یا نحوه ایجاد ارتباط با دیگران. در یک دنیای هارمونی تمام این جوانب در ترکیب با هم هستند

از کتاب عکاسی پایه نوشته سهیل ارجمند